Wolontariat, dlaczego nie?

Od wypisywania druków bolą ich dłonie, od niekończącego się obszywania paczek białym płótnem mają odciski na palcach, od badania setek okularów za pomocą frontofokometru dwoi im się w oczach… A jednak są wierni, przychodzą tutaj w każdej wolnej chwili, poświęcając swój czas i energię. Dlaczego?

Przecież pochodzą z różnych środowisk, zajmują się różnymi sprawami, pracują, uczą się. Jedni zdają egzaminy, inni w tym czasie odprowadzają dzieci do szkoły. Jednak kiedy przypadkiem w pośpiechu spotkają się na ulicy, wymieniają tylko krótkie: „Kiedy widzimy się na Grunwaldzkiej??” Mają różne własne problemy, a mimo to,  znajdują chęć do tego by się spotykać kilka razy w tygodniu w imię jednej wspólnej sprawy. Miejscem ich spotkania jest Centrum Wolontariatu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu.

Artur, student pielęgniarstwa,  który wolontariuszem Fundacji jest od trzech miesięcy pierwszy raz przyszedł do Centrum za namową koleżanki. „Jestem tu, bo lubię poznawać nowych ludzi, miło spędzać czas wykonując pracę, która nawet gdy jest żmudna, nigdy się nie znudzi, bo wykonujemy ją razem, w fajnym towarzystwie.” 

Michalina, studentka stomatologii o Centrum Wolontariatu dowiedziała się z wystawy zdjęć pokazującej pracę dentystów w Afryce. Tam znalazła ulotkę, a potem, sama nie wie kiedy znalazła się w Fundacji. Chociaż wolontariuszką jest od niedawna to jej motywacje niewiele różnią się od motywacji Jacka, studenta ratownictwa, z kilkuletnim stażem w wolontariacie. Oboje, jak sami twierdzą, znajdują tutaj poczucie wewnętrznego spełnienia, przynależności do grupy wspaniałych ludzi i doskonałą atmosferę. 

Oprócz studentów, w pomoc angażują się całe rodziny. Doskonałym przykładem jest pani Dorota z mężem Markiem i dorosłym synem, którzy przychodzą do Fundacji niemal każdego dnia. Z pomocy najbardziej potrzebującym czerpią radość i siłę do życia.

Mimo, że Fundacja zajmuję się przede wszystkim pomocą medyczną dla krajów Globalnego Południa i gromadzi wokół siebie wiele osób związanych z medycyną to Wolontariuszem może zostać każdy. Zuzia do Centrum Wolontariatu przyszła jeszcze jako studentka Uniwersytetu Przyrodniczego. Obecnie jest już absolwentką i pracuje w wybranym przez siebie zawodzie.

Mimo to, Fundację darzy ogromnym sentymentem i z przyjemnością w wolnym czasie głosi prelekcje w szkołach na temat pomocy dla krajów misyjnych.  Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w roku 1992 i od tego czasu, nieprzerwanie gromadzi wokół siebie rzesze wolontariuszy. Wszyscy pracują bezinteresownie i z szerokim uśmiechem na twarzy, angażując się w pomoc najbiedniejszym. Fundacja dociera z pomocą do takich krajów jak Kamerun, Etiopia, Indie, Zambia, Jamajka i wiele innych. Wysyłane są paczki przede wszystkim z lekami, materiałami opatrunkowymi, przyborami szkolnymi oraz ciepłą odzieżą. Przygotowanie jednej paczki czasami trwa cały dzień, paczka taka bowiem wymaga specjalnego zabezpieczenia, a dokładne jej obszycie białym płótnem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących wolontariuszy. W centrum Wolontariatu czekają też inne zadania - każdy może znaleźć coś dla siebie.Wszystkie wysiłki są opłacalne, bezcenną nagrodą dla wytrwałego wolontariusza jest uśmiech dziecka cieszącego się najdrobniejszą rzeczą, np. kolorową kredką w dalekim afrykańskim kraju…

Wszystkie wysiłki są opłacalne, bezcenną nagrodą dla wytrwałego wolontariusza jest uśmiech dziecka cieszącego się najdrobniejszą rzeczą, np. kolorową kredką w dalekim afrykańskim kraju…

Jak mawiał Ojciec Marian Żelazek, misjonarz przez wiele lat pracujący w Indiach:
"Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć"

Autorem tekstu "Wolontariat, dlaczego nie?" jest Wolontaiuszka: Kinga Zastawna

Praktyki wakacyjne, wolontariat medyczny

Praktyki wakacyjne (paczka dokumentów):

 

 Wolontariat Medyczny (paczka dokumentów): 

Misyjny Atlas Świata

Jacek Jarosz, Podsumowanie roku
Ewelina Walkowiak i Jacek Jarosz, Audycja Świąteczna
Jacek Jarosz, Zambia cz. 1/2
Jacek Jarosz, Zambia cz. 2/2
ks. Witold Mroczkowski, Dominikana
Justyna Janiec-Palczewska, O Fundacji
Agnieszka Pydzińska, Zambia
Ania Klupś, Rwanda
s. Orencja Żak, Kongo, Rwanda, Kamerun
Agnieszka Pydzińska, Rwanda
Monika Pacholak, O Fundacji
Michał Rudnicki, Papua Nowa-Gwinea
Ewelina Walkowiak, Kenia
Jacek Jarosz, Madagaskar
Ania Klupś, Rwanda
Justyna Janiec-Palczewska, O Fundacji
Ewelina Walkowiak, Kenia

Medycyna podróży

Organizując wyjazdy do krajów misyjnych nasi wolontariusze zdobywają nie tylko wiedzę na temat egzotycznych kultur i krajobrazów, ale przede wszystkim poznają zagrożenia związane z podróżowaniem do krajów strefy tropikalnej. Pracując z chorymi poszerzają swoją wiedzę na temat medycyny podróży i pogłębiają świadomość o roli profilaktyki w zapobieganiu groźnych dla życia schorzeń. W oparciu o długoletnie doświadczenie i rzetelną wiedzę personelu Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu  oraz praktykę wolontariuszy Fundacji Redemptoris Missio dzielimy się z Państwem przydatnymi linkami i podstawowymi poradami dotyczącymi poprawnego przygotowania pod względem profilaktyki panujących tam chorób.

 

Gdzie szukać informacji:

Strona internetowa prowadzona przez Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Gdyni. Znajdą tu Państwo opis objawów, sposobów zapobiegania i leczenia licznych chorób tropikalnych. W przejrzysty sposób ukazano również obszary występowania poszczególnych jednostek chorobowych. Instytut Medyczny wylicza obowiązkowe szczepienia dla niemal każdego kraju świata. Dodatkowo na medycynatropikalna.pl można zapoznać się z ponad setką tematycznych artykułów naukowych oraz licznymi fotorelacjami z egzotycznych rejonów świata.

http://www.medycynatropikalna.pl

 

Oficjalny portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zawiera na bierząco aktualizowaną bazę zagrożeń występujących w poszczególnych krajach. Na stronie znajdują się informacje o epidemiach, innych zagrożeniach zdrowotnych, konfliktach zbrojnych, ryzyku wystąpienia ataków terrorystycznych, klęskach żywiołowych itp. Ponadto można tu zapoznać się z wymaganiami wizowymi i formalnymi podróżowania w różne rejony świata. MSZ proponuje również skorzystanie z kilku internetowych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo i komfort podróży.
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

Portal Światowej Organizacji Zdrowia dostępny w sześciu wersjach językowych: arabskiej, chińskiej, angielskiej, francuskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej. Można odnaleźć tutaj publikacje i wiadomości dotyczące zagrożeń zdrowotnych w krajach tropikalnych oraz zapoznać się z newsami z zakresu chorób tropikalnych i medycyny podróży.

http://www.who.int/topics/tropical_diseases/en/

 

Anglojęzyczna strona internetowa Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie. Znajdują się tu liczne informacje z zakresu zdrowia publicznego. Na portalu można znaleźć dane dotyczące zarówno chorób tropikalnych, sezonowych i przenoszonych drogą płciową, jak i  schorzeń nie związanych z medycyną podróży.  

http://www.cdc.gov/

 

Aktualizowana platforma internetowa umożliwiająca podróżującym uzyskanie informacji dotyczących zagrożeń zdrowotnych w międzynarodowym ruchu turystycznym, medycznego przygotowania dla wyjeżdżających do krajów tropikalnych i subtropikalnych w tym także osób niepełnosprawnych, po transplantacjach, z cukrzycą, kobietom ciężarnym lub podróżujących z małymi dziećmi. Raport zawiera także informacje o lokalizacji Certyfikowanych Gabinetów Medycyny Podróży prowadzonych przez lekarzy zrzeszonych w Krajowej Sieci Gabinetów Podróży współpracujących z WCMP w Poznaniu.

www.raport.medtrop.pl

 

Specjalistyczna opieka medyczna.

W Polsce znajdują się trzy wysokospecjalistyczne ośrodki zajmujące się leczeniem chorób tropikalnych. Ośrodki są w pełnej gotowości do przyjęcia chorych powracających z krajów strefy międzyzwrotnikowej. Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu:

http://www.spsk2.pl/index.php/pl/struktura-szpitala-fp/oddzialy/oddzial-kliniczny-chorob-tropikalnych-i-pasozytniczych

 

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni:

http://www.ucmmit.gdynia.pl/

logo.png

Serwisy zewnętrzne

Strona powstała przy użyciu szablonu z JoomShaper.com oraz platformy z Joomla.org
Nasza witryna używa narzędzia Google Analytics w celu analizy jej użytkowania. Korzystanie z witryny jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików cookie.